Filmy wielka wojna ojczyźniana

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wielka wojna ojczyźniana. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Żenia Kołyszkin to kilkunastoletni chłopak, który prosto ze szkoły poszedł na wojnę, ale nie przestał jeszcze naiwnie patrzeć na życie poprzez pryzmat literatury i małych, szkolnych spraw. Żenieczka jest urodziwą blond telegrafistką, do której smali cholewki cała bateria, a Żenia kocha się w niej z całą pasją pierwszego uczucia. Katiusza - wiadomo - jedna ze sławnych, śmiercionośnych armat, którą Żenia niechcący uruchomił, wyobrażając sobie, że jest dowódcą i wydaje rozkazy oraz zagrzewa oddział do boju. Byłby został za to odesłany do karnej kompanii, gdyby się nie okazało, że za coś znów innego należy mu się wysokie odznaczenie. Żenia przez cały czas swojej wojennej kariery buja w obłokach, toteż przytrafiają mu się przygody dziwne, groźne i śmieszne.
Film Elema Klimowa w scenerii Alesja Adamowicza z 1985 roku, jest chyba jednym z najbardziej przerażających filmów o wojnie. Nie tylko wojnie 1941-1945, ale o wojnie jako destrukcyjnej sile, burzącej naturalny porządek. Film oparty jest na faktach i odwołuje się do „Chatyńskiej opowieści” Adamowicza. Autorzy wybrali właśnie to miejsce i te wydarzenia, które stały się symbolem biedy i cierpienia narodu. Bohaterem filmu jest szesnastoletni Flora, który wyruszył do lasu, żeby pomagać partyzanom. Na początku filmu jest niemal dzieckiem. Na końcu, po przerażających doświadczeniach wojennych, staje się dorosłym, a wręcz starym człowiekiem. Wojna zniekształciła jego delikatne, dziecięce rysy i zmieniła je w bruzdy starca. Zmieniona twarz Flory staje się twarzą wojny...
Podczas II wojny światowej młoda studentka trafia wstępuje do armii, gdzie staje się najlepszą snajperką. Niemieckie dowództwa chcą ją zlikwidować.


Zima 1942 roku. W jednym z północno-zachodnich obwodów Rosji, okupowanym przez faszystów, działa oddział partyzancki lejtnanta Iwana Łokotkowa, w przeszłości wiejskiego milicjanta. Oddział nie ma co jeść, więc dowódca podejmuje decyzję zdobycia niemieckiego eszelonu z żywnością na mocno strzeżonej stacji węzłowej. Przeprowadzić operację ma Łazariew, który wcześniej kolaborował z Niemcami i którego znają z widzenia. Lecz czy można mu zaufać?
Akcja filmu rozgrywa się w ostatnich dniach drugiej wojny światowej. Po porozumieniu w Monachium w 1938 roku część Czechosłowacji znalazła się w Trzeciej Rzeszy, Czech Jan Trejbał razem z innymi patriotami opuszcza ojczyznę. Dostawszy się do Związku Radzieckiego zostaje dowódcą brygady Pierwszej Czechosłowackiej dywizji lotniczej. Razem z nim walczy podporucznik Martin Gabriel, porucznik Aleksander Leżniew oraz młody pilot Tomek Jandak...
Akcja obrazu rozgrywa się w czasie II wojny światowej i umiejscowiona jest w zaatakowanej przez III Rzeszę ZSRR. Młody, osierocony chłopiec Ivan (Nikolai Burlyayev) odczuł wojnę na sobie w bardzo mocny sposób - oboje z jego rodziców zostało zamordowanych przez Niemców i sam przeżył pobyt w obozie koncentracyjnym. Pomimo protestów dowódców postanawia walczyć na froncie - rezygnuje z pobytu w szkole i stawia na szali swoje życie, aby pomścić cierpienie swoich i bliskich. Groza jego przeżyć uwydatniana jest przez reminiscencje z wesołego dzieciństwa chłopca.
Jest rok 1940. W małym prowincjonalnym mieście nastolatka Wika Lubierieckaja czyta wiersze "zakazanego" poety Siergieja Jesienina. Wkrótce jako "wroga ludu" aresztują jej ojca, natomiast nauczycielka urządza prawdziwą nagonkę na dziewczynę. Zaczyna się wojna...
Żołnierz Armii Czerwonej, Suchow, wraca do domu w oczekiwaniu rychłego końca wojny. Po drodze spotyka oddział Rachimowa, ścigający zbiegłego bandytę Abdullę. Rachimow prosi Suchowa o zaopiekowanie się żonami Abdulli, zostawiając mu do pomocy młodego żołnierza – Pietruchę. Suchow wraz z żonami Abdulli udaje się do pobliskiego nadmorskiego miasta. Wkrótce w tym samym mieście pojawia się Abdulla, który planuje przeprawić się przez morze za granicę.
Mała stacja Podbiednia niczym nie odróżnia się od wielu innych miejsc w Rosji. Podczas drugiej wojny światowej tu trwały zacięte boje. A teraz tutaj zjeżdżają się synowie i córki tych, którzy nie dożyli do zwycięstwa.
Czasy drugiej wojny światowej. Historia opowiedziana przez już dorosłego człowieka o jego dziecięcych wrażeniach ze zdarzeń w północnym miasteczku Zaozerje, gdzie ludzie żyli, kochali, płakali i czekali na wiadomości z frontu.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…